Autorid: Ester Arak, Piret Herja, Eduard Kuus, Lenne Pekk (kõik 12.e klass)
Haridusliku koostööprogrammi Proovikivi väljakutse “Kuidas mitte olla vaene?” raames osalesime meie – Eduard Kuus, Ester Arak, Lenne Pekk ja Piret Herja – LHV panga korraldatud aktsiamängul “Börsihai”. Kahjuks alustasime võistlusel investeerimisega mõni päev pärast võistluse algust, mis tähendas, et olime teistest mängijatest veidi maas, kuid see meid ei heidutanud.
Otsustasime just sellisel viisil lahendada Proovikivi väljakutset, sest meie arvates saab kõige paremini reaalse investeerimiskogemusega rahatarkust omandada(1). Tahame selle artikliga teistele näidata, kuidas erineva kogemusega investorid enda strateegiaid ning eesmärke seavad ja kuidas igaüks saab tahtmise korral investeerimisega alustada.
LHV korraldatud aktsiamängu “Börsihai” olemuseks oli simuleerida USA börsil investeerimist. Iga mängija sai algkapitali 10 000 dollarit ning igal tööpäeval laekus juurde 1000 dollarit. Kauplemine toimus New Yorgi börsil, Eesti aja järgi kell 16.00-00.00. Mängu eesmärk oli saavutada portfelli suurim maksimaalne väärtus ning mängu võidab kõige suurema turuväärtusega portfelli omanik. “Börsihai” kestis 1. novembrist kuni 19. novembrini. (2)
Ester ja Eduard on alla aasta investeerimisega tegelenud. See-eest oli Pireti ja Lenne jaoks “Börsihai” esimene reaalne investeerimiskogemus. Seetõttu otsustasime jaguneda kahte meeskonda, et näha kummal läheb mängus paremini. Ester ja Eduard olid ühes meeskonnas, Lenne ja Piret teises. Enne aktsiamängul osalemist leppisime kokku, et meeskonnad ei räägi omavahel oma investeeringutest. Selle eesmärk oli näha, kui erinevad või sarnased on meie portfellid võistluse lõpuks ja millise strateegia kasuks kumbki meeskond otsustab.
Esteri ja Eduardi mäng
Alustasime 5. novembril investeerimisega. Enne aktsiate ostmist panime paika enda investeerimisstrateegia. Meie eesmärgiks oli saada vähemalt 5% tootlust, kuna mängu pikkuseks oli alla kolme nädala. Seetõttu plaanisime riskantselt investeerida, ostes peale stabiilsete aktsiate ka volatiilseid. Investeeringute käekäigu kohta kavatsesime otsida infot peamiselt Yahoo! Finance veebilehelt, kus on näha ettevõtete tulemused, aktsia hindade muutused ja analüütikute ootused.(3) Lisaks lugesime me sotsiaalvõrgustikus Reddit subreddit’eid, et näha, millised aktsiad on sotsiaalmeedias populaarsed.(4) Enda strateegia põhjal jaotasime raha kolmeks: me otsustasime osta viie päeva jooksul vähemalt 4000 dollari eest kolme börsifirma aktsiaid ning jätta järgnevaks investeeringuks 1000 dollarit vaba raha. Kuna iga päev laekus iga mängija kontole 1000 dollarit, siis otsustasime, et kogume järgmiseks aktsiate ostuks ca 7000 dollarit.
Kuna koroonapandeemia oli jätkuvalt aktuaalne, siis otsustasime vaadata vaktsiinitootjate poole. Ravimifirma Pfizer Inc. (PFE) avalikustas novembri alguses enda tulemused – kogutulu kasvas kaheteistkümne kuu järel üle 60%. Samuti lubas ravimifirma tulla välja uue koroonavastase ravimiga.(5) Nagu eelnevalt mainitud, ei jõudnud kumbki meeskond “Börsihai” võistluse esimestest päevadest osa võtta ning kahjuks ei jõudnud me Pfizeri aktsiat piisavalt vara osta – aktsia hind oli 4. novembril ligi 43 dollarit ja 5. novembril juba üle 47 dollari. Siiski otsustasime seda aktsiat umbes 4332,97 dollari eest osta ning ühe aktsia ostuhinnaks osutus 47,615 dollarit. Võistluse lõpus oli aktsia hind 6.69% tõusnud ehk kasumiks kujunes 290,32 dollarit.(6)
Ka naftahinnad olid novembri alguses stabiilselt tõusmas ja selle langust ei olnud analüütikud prognoosinud.(7) Seetõttu pöörasime oma pilgud volitaalse energiasektori poole ja leidsime sealt börsifirma Occidental Petroleum Corporationi (OXY), mis tegeleb peamiselt süsivesinike uurimisega ja naftakeemia tootmisega.(8) Sellel konkreetsel börsifirmal suurenes võrreldes eelenva aastaga käive veidi üle 24% ning analüütikud olid novembri alguses ennustanud sellele 2021. aasta kolmandas kvartalis käibe kasvu. Seetõttu otsustasime 9. novembril osta OXY aktsiaid 4997,58 dollari eest, kusjuures ühe aktsia ostuhinnaks kujunes 34,23 dollarit.(9) Me teadsime, et see ost on riskantne, kuid me ei osanud midagi väga ekstreemset oodata. Meie üllatuseks oli OXY “Börsihai” võistluse lõpuks portfelli kõige suurema augu tekitanud – algsest 4997,58 dollari suurusest investeeringust kaotasime 747,32 dollarit ehk 14.93% aktsia väärtusest langes.
Samal päeval, 19. novembril ostsime ka börsifirma Sysco Corporationi (SYY) aktsiaid. See börsifirma tegeleb toiduainete, köögiseadmete jm turustamisega.(10) Me saime Yahoo Finance veebilehelt teada, et selle börsifirma 2021. aasta kolmanda kvartali tulemused avalikustati novembri alguses ning need olid analüütikute ootustele alla jäänud. Seetõttu oli ka aktsia väärtus langenud, kuid lootsime, et see taastub oma langusest. Niisiis otsustasime aktsiat 9. novembril osta. Ühe aktsia hinnaks kujunes 79,665 dollarit ning ostsime seda aktsiat 4779,9 dollari eest. Kahjuks ei olnud ka see ost meie portfellile tulus, sest “Börsihai” mängu lõppedes oli aktsia 6.9% miinuses.(11) Kokku kaotasime selle investeeringuga 330,26 dollarit.
Meie viimaseks ostuks olid börsifirma Nvidia Corporation (NVDA) aktsiad. See börsifirma toodab põhiliselt graafikaprotsessoreid ning olenemata COVID-19 pandeemiast suutsid nad kasumit teenida. Nende 2021. aasta kolmanda kvartali tulemused avalikustati 17. novembril, ületades analüütikute ootuseid.(12) Seetõttu otsustasime samal päeval osta NVDA aktsiad. Ühe aktsia väärtus oli ostuhetkel 304,93 dollarit. Me ostsime praktiliselt kogu vaba raha ehk 7623,25 dollari eest NVDA aktsiad. See oli meie kõige parem investeering, sest aktsiamängu lõpuks oli selle aktsia tootlus 8.17% ning see tõi meie portfelli 624,6 dollarit.(13)
Kahjuks ei läinud meil üks ost läbi. Nimelt tahtsime 19. novembril osta elektriautosid tootvat börsifirma Lucid Group, Inc. (LCID) aktsiaid. Kuna ostupäeval oli aktsia hind ostuorderist kõrgema hinnaga, ei saanud me aktsiaid ostetud. Seetõttu oli meie aktsiaportfelli lõplik väärtus 24 857,44 dollarit.
Lenne ja Pireti mäng
Sarnaselt Esterile ja Eduardile alustasime ka meie investeerimist 5. novembril. Esialgseks strateegiaks oli võtta võimalikult suuri riske, sest aega kasumit teenida oli vähe, ning loota, et aktsiad tõusevad piisavalt kiiresti. Kuna aktsiaturust meil tegelikult mingeid eelnevaid teadmisi polnud, ei osanud me esialgu ka kuskilt alustada. Nagu ka Ester & Eduard, uurisime ka meie subreddititest ning Twitterist aktsiaid, millega investoreid suuri riske võtavad. Kui leidsime pealtnäha sobiva aktsia uurisime selle trendi veebilehel https://finviz.com/. Otsisime just neid, mille väärtus muutub kiiresti ning lootsime ajastada oma ostu hetkele, millest alates hakkab aktsia hind kiirelt tõusma.
Esimese ostuga läksime kindla peale välja ning ostsime 5. novembril 3684 dollari eest Tesla aktsiaid. Üldiselt tundusid kõik Elon Muski firmad tõusuteel olevat nii et väga midagi karta ei olnud. Kahjuks ei olnud meil õnne ning Tesla aktsiad langesid 9. novembriks 15,3%. Olgugi, et pikemas perspektiivis oleks need ilmselt olnud tulusad, ei olnud meie mängu ajalimiiti arvestades tõusu ootama jääda mõistlik ning otsustasime Tesla aktsiad maha müüa.
Samuti uurisime veelgi rohkem erinevatelt sotsiaalmeedia platvormidelt ja nii sattusime ka peamiselt graafikaprotsessoreid tootva firma Nvidia Corporation aktsiate peale, neid ostsime ka 5. novembril 2112 dollari eest. Raha jätsime kindlustunde jaoks alles 9000 dollarit, kuid hiljem mõistsime, et sel pole pikemas perspektiivis mõtet. Seega soetasime AMAT aktsiaid 925 dollari eest 8. novembril. Mõneks ajaks jätsime enda aktsiad lihtsalt seisma ning kuigi hiljem tagasi tulles ei olnud need just eriti palju kasvanud, ei heitnud me meelt.
Mängu viimasel päeval tahtsime lõpuspurdi teha, nii et ostsime kogu vaba raha eest viimast korda. Ostsime arvutiosi tootva firma AMD aktsiaid, sellele läks umbes 2000 dollarit. Järgmiseks valisime välja ka mootorsõidukeid tootva firma Polaris aktsiad, mille turuhind oli tol hetkel 173 dollarit ning neile kulus ligikaudu 3000 dollarit. Viimasel päeval kulutasime peaaegu kogu oma vaba raha ära kiiresti tõusvatele aktsiatele ja see oli tagantjärele mõeldes mõistlik otsus, sest suutsime tänu sellele oma vara kasvatada.
Lõpuks tõid meile kõige rohkem kasu firmade Home Depot (HD) ja Nvidia (NVDA) aktsiad, mis olid ainukesed, mis plussi jäid. HD kasv oli 2,42% ja NVDA kasv oli 2,51%. Olime otsustanud pigem osta vähem erinevaid aktsiaid ja oodata nende tõusu, kui iga natukese aja tagant neid osta ja müüa. Kuigi meie portfell ei olnud mängu lõppedes eriti suur, õnnestus meil siiski mõndade õigel ajal sooritatud ostudega kasumit teenida.
Järeldused
Aktsiamängu lõpuks jäid varasema investeerimiskogemusega Ester ja Eduard 144,33 dollarit ehk 0,75% kahjumisse, nende portfelli lõplik turuväärtus oli 24 857,44 dollarit. Lenne ja Pireti portfelli lõplik turuväärtus oli 24 595,52 dollarit ja nad jäid 1.69% ehk 422,76 dollariga kahjumisse. Sellest saame järeldada, et kuigi ühel meeskonnal oli palju rohkem reaalset kogemust, käitusid mõlemad meeskonnad mängu kestusest lähtudes riskantselt ja lõpetasid sarnaste tulemustega.
Üks kontrollitavaid faktoreid investeerimise juures on aeg. Meie arvates on lihtsam ja kindlam investeerida pikemaks ajaperioodiks kui “Börsihai” näitel. Kolm nädalat on lühike aeg investeerimiseks, sest aktsia õiglane hind võib avalduda ka kuu aega hiljem. Näiteks 29. novembri seisuga oleks Esteri ja Eduardi portfell juba kasumis. Samuti võib mängus kaduda teatav reaalsustaju, kuna summad on suured, raha virtuaalne ja kaotused ei mõju eriti rängalt. Päriselus investeerides ollakse kindlasti ettevaatlikumad ja aktsia hindade tõuse ning languseid jälgitakse teravamalt. Siiski on aktsiamäng väga hea julguse kogumiseks, et hiljem reaalse rahaga börsile minna. Meie julgustame noortel alustada investeerimisega nii vara kui võimalik, sest hoolimata võimalikest tagasilöökidest saab väiksest investeeringust potentsiaalselt suuri summasid teha. Samuti saab investeerimisega teadmisi aktsiaturu ja näiteks ka maksude kohta.
Kuigi aktsiamäng “Börsihai” ei peegelda sajaprotsendiliselt päris börsil kauplemist, siis on see ikkagi hea kogemus ja annab algajatele julgust ja edasist huvi investeerimise vastu. Ka meil oli põnev aktsiaid osta ja vaadata, kuidas nende hind ajas muutub. Samuti saime me kõik uusi kogemusi investeerimise alal.
1 LHV. (2021). Kuidas mitte olla vaene? Proovikivi. https://proovikivi.ee/projekt/rahatarkus/ (02.11.2021).
2 Börsihai. (2021). LHV. https://www.lhv.ee/et/hai (02.11.2021).
3 Yahoo Finance. (2021). https://finance.yahoo.com/ (02.11.2021).
4 Reddit. (2020). Vikipeedia. https://et.wikipedia.org/wiki/Reddit (02.11.2021).
5 Jürisoo, L. (2021). Esimesed uuringud: vaktsiiniplaaster pakub isegi tugevamat kaitset kui süstimine. Delfi Forte. 5. november. https://forte.delfi.ee/artikkel/95048777/esimesed-uuringud-vaktsiiniplaaster-pakub-isegi-tugevamat-kaitset-kui-sustimine (02.11.2021).
6 Pfizer Inc. (PFE) Summary. (2021). Yahoo Finance. https://finance.yahoo.com/quote/PFE?p=PFE (02.11.2021).
7 Hinnatõus saab hoogu juurde, kõikide energiakandjate mõju pole veel kohale jõudnud. (2021). Majandus Postimees. https://majandus.postimees.ee/7379409/hinnatous-saab-hoogu-juurde-koikide-energiakandjate-moju-pole-veel-kohale-joudnud (02.11.2021).
8 Occidental Petroleum. (2021). Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Occidental_Petroleum (02.11.2021).
9 Occidental Petroleum Corporation (OXY) Summary. (2021). Yahoo Finance. https://finance.yahoo.com/quote/OXY/ (02.11.2021).
10 Sysco. (2021). Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Sysco (02.11.2021)
11 Sysco Corporation (SYY) Summary. (2021). Yahoo Finance. https://finance.yahoo.com/quote/SYY?p=SYY&.tsrc=fin-srch (02.11.2021).
12 NVIDIA. (2021). https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-sets-conference-call-for-third-quarter-financial-results-6855118 (02.11.2021).
13 NVIDIA Corporation (NVDA) Summary. (2021). Yahoo Finance. https://finance.yahoo.com/quote/NVDA?p=NVDA&.tsrc=fin-srch (02.11.2021).
Kommentaarid