Kolmapäeva õhtul paar minutit kell pool seitse läbi kohtume Kristoferiga hubases kohvikus. Uksest sise­nedes taban ta pilgu ning tunnen aukartuse­pistet. Mis mul küll arus oli? Kas mu kaks aastat tennisekogemust on ikka piisav, et tennise­ässaga rääkides mitte täiesti võhikuna näida? Õnneks kõrvaldab piin­liku vaikuse tekkimise võimaluse õhkutõusva lennuki moodi mürisev ja purisev kohvimasin. M

Saladuslikud kaadrid: spordipoiss igapäevaelus.

Saladuslikud kaadrid: spordipoiss igapäevaelus. Pilt: Johanna Adojaan

uigan kergendanult ning tunnen, et ta loeb mu mõtteid. Jää on sula­tatud.

Kristofer on terve elu Tartus elanud ning ta on sellega igati rahul. Kui mainin tuleviku perspek­tiivis Tallinnasse kolimist, ütleb noormees koheselt ei. Korraks kortsutab kulmu, kallutab pead ja mõtleb val­jult Pärnust, kuid kogub end ning tõdeb – ei, siiski Tartu! Emajõe Ateenas toimub alati midagi.

HTG – selge see!

Alg- ja põhi­hariduse omandas Kristofer Tartu Hansa koolis. Kui küsin miks gümnaasiu­miks just Treffner, mainib ta muiates, et oli viieline õpilane ning võrreldes kaa­sõpilastega õpihimulisem ja sihikindlam. Seetõttu oli valik kerge: Treffner – “Eesti parim kool!”.

Samuti oli tal ka vanemaid sõpru, kes käisid juba meie koolis, nõnda oli aimu, kui­das asjad käivad ning mida see Treffneri gümnaasium endast õigupoolest ikka kujutab.

Kooli(m)elu

“Mind val­das üleüldi­ne rahulolu,” kiidab noormees koolivaliku õnnestunuks. “Treffnerisse tulek, ma arvan, oli võrrel­damatu ühegi teise gümnaa­siumiga.”

Olgugi et esimeseks eelis­tuseks olevat noormees märkinud reaalklassi, on ta humanitaarsuunaga igati rahul. “Nüüd kui ma sisse sain, mõitsin, et humm oli esimene valik, kuigi ma ise seda tollel hetkel ei tead­vustanud.” ,,Esiteks: ma ei uskunud kunagi, et mina kui poiss ja pigem praktiline inimene, oleksin võimeline rääkima usundi- ja filosoo­fiateemadel; see oli nii kau­gel,” väljendab ta kätega žes­tikuleerides oma imestust ja rõõmu vaheldumisi. ,,Kogu see humanitaarklassis käi­mine arendas mind selles osas hästi palju!”. Ka mulle teeb rõõmu, et Kristofer on rahul. Kujutan ette, et nende mõne-paari (no olgu…natuke on ikka roh­kem) E- ja D-klassis käiva poisi seas pole just palju neid, kes oleksid selle üle siiralt ja enese­kindlalt õnnelikud ning kaaluksid ka tuleviku­teel humanitaarala valida.

Treffneri esireket

Kui uurin noormehelt, kui aktiivselt ta kooliüritustel osaleb (näiteks talendiõh­tutel jms), siis vastab läbi naeru: ,,Ma ei ole väga talendikas”. Tõestan teile kohe vastupidist.

Kristofer mängib tennist valdavalt kuus kuni kahek­sa korda nädalas. Pigem sellest rohkem kui vähem. ,,Mõnikord tahan ikka magada kah, siis puhkan päeva,” lisab poiss, nähes mu ehmunud ja üllatunud pilku.

Selleks, et heas vormis püsi­da, peab olema järjepidavust. Eestis (ja üleüldse) paistvat lapsevanematele olulisim, et laps hakkaks võimalikult vara spordiga tegelema ning põrutaks kohe medalitele. Ometi jõudvat tippu peami­selt need, kes on umbkaudu või rohkem kui dekaadi usi­nalt mänginud, selgitab taasjatundlikult. Kristofer mängib Eesti kõige kõr­gemal tasemel, täiskasva­nute seas; seda tänu kahe­teistkümnele aastale regu­laarsele tööle. Kui pärin ta arvamust eesti tennise praeguse taseme ja väljavaa­dete kohta (üldiselt), räägib noormees, et meist paar aas­tat nooremaid mängijaid on kõige vähem – selles vanu­ses, kui nad oleksid pidanud trenni minema, oli majan­dussurutis ning tennis kalli alana ei olnud kõige mõist­likum valik. Siiski, natuke nooremas vanusegrupis on potentsiaalseid tähti arvu­kalt ning kriisi pole tarvis karta!

Kord-kaks kuus sõi­dab Kristofer Tallinnasse võistlema. Samuti osaleb ta rahvusvahelistel tur­niiridel professionaalide vastu. Pallimäng on viinud Kristoferi võistlema nii Rootsi, Soome, Venemaale, Lätti kui ka Leetu; lisaks ka vaatama näiteks Rooma.

Hiljem, kui olen diktofo­ni välja lülitanud ning me ei räägi enam nii ,,rangelt” koolist ja kohustustest, sel­gub, et ta on käinud muu­hulgas ka näiteks Lõuna- Aafrika vabariigis puhka­mas. Kadestusväärne!

,,Kui ma tennist ei mängiks, siis ma mängiks korvpalli”

Tenniselt läheb jutt sujuvalt üle muudele spordialade­le ning sealt koolikehalise tundidele. Nendin nukralt, kuidas meil olid just päeval tunnis vabavis­ked ning erinevalt eelmise aasta uhkest tulemusest (164 cm lühike ja viskasin kuus tükki sisse! Erakordne!), skoorisin täna ainult kaks – paistab olevat puhas õnne­mäng. Mulle suureks ülla­tuseks ning nagu muuseas laob Kristofer lagedale, et ta on väikesest saati õuel korv­palli põrgatanud ning antud hetkel mängib ka Tartumaa Esiliigas. ,,Isegi saan välja­kule!” nendib ta küllaltki tagasihoidlikult.

Uurin, et miks ta siis just tennisega tõsisemalt tegel­ma hakkas, kuigi on väi­kesest peale ka korvpalliga mässanud. Noormees jutus­tab: ,,See oli niimoodi, et ma olin viieaastane, kohe saamas kuueseks, ning vane­mad tahtsid mind trenni panna. Tollel aastal minu sünniaastanumbriga korvpallimeeskonda ei tehtud, nõnda ei saanud mind korvpalli panna… ja siis oli ajalehes tennise­kuulutus – nõnda sat­tusingi sinna. Juhus!”

Siht ja silmapiir

Kool on pooltühi ning abi­turiente enam naljalt näha pole. Kohe-kohe on eksa­mid ning pärast seda tuleb juba Treffneri-pesast välja lennata. Kodust ära kolimist Kristofer ei pelga, kom­menteerib heasüdamlikult: ,,Oleks hea suureks kasvada, vähemalt mingilgi määral”.

Üks idee on tennisestipi­ga USAsse õppima minna, teine valik Tartu Ülikool. Lõplikku otsust pole noor­mees veel langetanud. Ta näeb end tulevikus tenni­seõpetajatana – Eestis pole neid kunagi küllalt ning mis seal salata: ka sissetulek oleks kopsakas.

Siseinfo

Salajast informat­siooni eesti ten­nise telgi­tagustest ma ei saa­nud, kuid see – eest veendu­sin: Kristofer ei ole kohe kindlasti tagasihoidlik ja enesessetõmbunud (võiks öelda, et tüüpiline eesti sportlane). Vastupidi. Mida kauem vestleme, seda äge­damaks läheb. Näiteks on ta suur ameerika- ja mus­tanahaliste kultuuri huvili­ne. Ja ta lemmikfilmid on Will Smithiga ,,Bad Boys” ja ,,Bad Boys II”; nimetab veel ka ,,Pulp Fictioni” ning pärast väikest pausi purskab ka ,,Autode”-multika. Seda võiks ta lõputult vaadata!

Kristoferi ideaalne õhtu koosneks oma lemmik ameerika korvpalliliiga meeskonna mängu vaata­misest (soovitavalt USAs). Silmade helkides ja unista­val pilgul nendib ta, et vot siis tuleks küll pisar silma – õnnepisar.

Viimaseks paljastu­seks Kristofer Kliimandi eksklusiivsest elust: tal on maal vanaemal 15 BERNHARDIINI. Igas pesakonnas on kõigil kutsi­katel sama algustähega nimi ning iga järgneva pesakonna puhul liigub see täht alfa­beedi alusel (esimene pesa­kond A-tähega, teine pesa­kond B-tähega jne); olevat juba mitmes ring! Iga kord jäetakse üks kutsikas ka endale.